Свято Успенський храм
селище Линовиця
селище Линовиця
Причастя (Євхаристія) це Таїнство, в якому хліб і вино претворються Духом Святим в істинне Тіло і в істинну Кров Господа Ісуса Христа, а потім віряни долучаються до Нього для тісного поєднання з Христом у життя вічне.
Таїнство Євхаристії - головне Таїнство Церкви, встановлене Господом Ісусом Христом напередодні Його спасительних страждань, хресної смерті та воскресіння.
Право приступати до св. Причастя мають лише хрещені православні християни, які не перебувають у стані відлучення від Церкви.
Канонічне право наказує утримуватися в період підготовки до святого причастя від подружнього спілкування.
Канони забороняють причащатися в стані жіночої нечистоти. Виняток може бути зроблено в разі смертельної небезпеки, а також коли кровотеча триває тривалий час у зв'язку з хронічним або гострим захворюванням.
Християн, схильних до шкідливої звички тютюнопаління, Церква закликає відмовитися від неї. Тим, хто не має поки що для цього сил, належить утримуватися від паління з опівночі, а за можливості - і з вечора напередодні причащання.
Той, хто готується до святого причастя, повинен сповідатися у своїх гріхах перед священиком у Таїнстві Покаяння.
Неприпустимо причащатися в стані озлобленості, гніву, за наявності важких несповіданих гріхів або непрощених образ. Ті, хто насмілюється приступати до Євхаристійних Дарів у такому стані душі, самі піддають себе суду Божому, за словом апостола: Хто їсть і п'є негідно, той їсть і п'є осуд собі, не розмірковуючи про Тіло Господнє. Тому багато хто з вас немічний і чимало помирає (1 Кор. 11, 29-30).
Таїнство Євхаристії вимагає особливого до нього приготування. У Церкві сам час - чи то час людського життя, чи то історія всього людства - є очікуванням і приготуванням до зустрічі з Христом, а весь ритм богослужбового життя - очікуванням і приготуванням до Божественної літургії та відповідно до причащання, заради якого вона й звершується.
Підготовчий піст.
Практика підготовчого посту регулюється аскетичною традицією Церкви. Піст у формі утримання від скоромної їжі (яйця, м'ясна і молочна їжа) і віддалення від розваг, супроводжуваний старанною молитвою і покаянням, традиційно передує причащанню Святих Таїн. Тривалість і міра посту перед святим причастям можуть бути різними залежно від внутрішнього стану християнина, а також об'єктивних умов його життя. Зокрема, при гострих або хронічних захворюваннях, що вимагають особливого режиму харчування, а для жінок - під час вагітності та годування піст може бути скорочено, полегшено або скасовано. Це ж стосується і християн, які на тимчасовій або постійній основі перебувають в умовах світського гуртожитку, що передбачає загальне харчування (військові підрозділи, лікарні, інтернати, спецшколи, місця ув'язнення).
У наші дні склалася практика, згідно з якою перед Причастям потрібно постити три дні, що цілком відповідає переказам Церкви. У будь-яких сумнівних випадках необхідно перед літургією звернутися до священика.
Євхаристійний піст.
Від підготовчого посту слід відрізняти євхаристійний піст у суворому розумінні слова - повне утримання від їжі та пиття з опівночі до святого Причастя. Цей піст канонічно обов'язковий. При цьому вимога євхаристійного посту не застосовується до немовлят, а також до осіб, які страждають на важкі гострі або хронічні захворювання, що передбачають обов'язковий прийом ліків або їжі (як, наприклад, при цукровому діабеті), і до вмираючих. Крім того, ця вимога, на розсуд духівника, може бути ослаблена щодо вагітних і жінок, які годують груддю.
Підготовка до причастя полягає не тільки у відмові від певної їжі, а й у частішому відвідуванні церковних богослужінь, а також у звершенні молитовного правила. Незмінною частиною молитовної підготовки є читання Послідування до святого причастя, що складається з відповідного канону і молитов. Молитовне правило зазвичай містить у собі канони Спасителю, Божій Матері, Ангелу Хранителю. Під час Світлої седмиці молитовне правило складається з Великоднього канону, а також канону і молитов до святого причастя.
Оскільки Літургія є вершиною всього богослужбового кола, присутність на службах, що передують їй, - насамперед, на вечірні та утрені (або всенічному бдінні) - є важливою частиною підготовки до прийняття Святих Тіла і Крові Христових.
Підготовка дітей до святого причастя
Підготовка дітей до святого причастя має свої особливості. Її тривалість і зміст визначають батьки в консультації з духівником і повинні враховувати вік, стан здоров'я і ступінь воцерковленості дитини.
Перша сповідь перед причащанням у традиції Руської Православної Церкви відбувається, як правило, у віці семи років. Для дітей до трьох років євхаристійний піст не є обов'язковим.
Євхаристія - центральне Таїнство Церкви. Практика щонедільного причастя необхідна людині для спасіння, відповідно до слів Господа Ісуса Христа: "Істинно, істинно кажу вам, що коли не будете їсти Плоті Сина Людського і пити Крові Його, то не матимете в собі життя. Той, хто їсть Мою Плоть і п'є Мою Кров, той має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день" (Ін. 6, 53-54).
Схожі дописи