Свято Успенський храм
селище Линовиця
селище Линовиця
Відомо, що сучасна людина живе інтенсивно і метушливо. На неї обрушується потік інформації, її беруть у полон нові технології. За один тиждень вона встигає побачити, почути і перечути стільки, скільки її прадід не відчув і за п'ять років. Ба більше, наш сучасник лицемірить, живе подвійним життям, забуває про старі гріхи, потрапляючи в капкан ворога роду людського. Душа його знемагає від такого життя. І тут на допомогу приходить стародавнє таїнство Єлеосвячення, або Соборування. Адже Єлеосвяченням називають таїнство, в якому під час помазання тіла освяченим єлеєм на людину сходить благодать Божа, що лікує її тілесні й духовні страждання, позбавляє її від гріхів неусвідомлених і забутих. Однак необхідно розуміти, що єлеосвячення вимагає від людини віри і покаяння. Зцілення - це вільний дар всеблагого люблячого Бога, а не неминучий результат якихось зовнішніх дій. Таїнство Єлеопомазання не є магічним ритуалом, результатом якого буде неодмінне зцілення: у таїнстві зцілюється насамперед наша душа.
Таїнство Єлеосвячення було встановлено, як ми знаємо з Апостольських діянь, ще з давніх часів. У Євангелії від Марка читаємо, що апостоли, проповідуючи по всій Палестині, помазували хворих олією, виліковуючи їх. Чи хворий хто з вас, нехай покличе пресвітерів Церкви, і нехай помоляться над ним, помазавши його єлеєм в ім'я Господнє. І молитва віри зцілить того, хто хворіє, і воскресить його Господь, і якщо він вчинив гріхи, то пробачаться йому, - писав апостол Яків у своєму Соборному посланні (Як. 5, 14-15).
Існує думка, що єлеосвячення (соборування) відбувається тільки над вмираючим. Це помилкова думка. Православний письменник XIX століття Євген Поселянин писав: "Зовсім не сказано, що хвороба повинна бути смертельною або щоб людина перебувала в безпорадному стані. Не треба забувати, що в християнстві страждання душевне визнається теж хворобою... Отже, якщо я страждаю духом від смерті близьких людей, від горя, якщо мені потрібен якийсь благодатний поштовх, щоб зібратися з силами і зняти з себе пута відчаю, я можу вдаватися до соборування".
За традицією таїнство відбувається собором семи священиків, звідси і його друга назва - соборування, але допускається і менша кількість священства. Таїнство складається з семикратного читання Апостола, Євангелія і молитов. Після кожного євангельського читання і молитовного звернення до Бога священики помазують освяченою олією (єлеєм), змішаною з вином, лоб, підборіддя, щоки, груди і кисті рук з двох сторін. Усі соборники тримають у руках запалені свічки як свідчення того, що Христос - світло в нашому житті. Після закінчення останнього читання Святого Письма священик покладає розкрите (немов руку Спасителя) Євангеліє на голови присутніх на соборі і молиться про прощення їхніх гріхів. Потім можна взяти трохи освяченої олії додому і помазувати нею хворі місця або по краплях додавати в їжу для оздоровлення душі й тіла.
Допомогою в підготовці до таїнства нам можуть послужити як буденні великопісні служби, так і більш відповідальне ставлення до домашньої молитви, з включенням, наприклад, у неї на час посту молитви преподобного Єфрема Сиріна. Крім того, необхідно до або після соборування сповідатися і причаститися Святих Христових Таїн. Без особливої необхідності бажано брати участь у таїнстві Соборування не частіше ніж раз на рік. Адже таїнство Соборування - це додатковий захід, який ніяк не може замінити таїнство Сповіді, де ми можемо покаятися у своїх гріхах, і таїнство Євхаристії, де ми приймаємо Тіло і Кров Христа на зцілення душі й тіла.
Для того щоб узяти участь у таїнстві Соборування, необхідно прийти трохи раніше призначеного часу та звернутися до церковної крамниці храму, де запишуть ваше ім'я для молитовного поминання під час звершення таїнства. Тривалість богослужіння, під час якого відбувається таїнство Соборування - приблизно три години. Звершується таїнство Соборування в храмі один раз на рік, як правило, у дні Великого посту.
Якщо соборування потребує людина, яка важко хворіє, то її близькі можуть звернутися до церковної крамниці храму, щоб запросити священика додому або в лікарню.
Дітей до семи років соборувати не прийнято, оскільки вони ще не готові до сповіді, а таїнство Соборування - це таїнство Покаяння, молитовне звернення до Бога з проханням очистити від гріха, що ушкоджує нас і духовно, і тілесно.
Схожі дописи