Божественна літургія в день свята винесення Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього

Божественна літургія в день свята винесення Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього
Тип богослужіння - Літургія

Богослужіння проводили:
avatar
Отець Антоній
Ієрей настоятель Успенського храму

????БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ В ДЕНЬ СВЯТА ВИНЕСЕННЯ ЧЕСНИХ ДРЕВ ЖИВОТВОРЧОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО????
 
????1 Серпня 2024 року, у Свято-Успенському храмі Линовиці, була звершена святкова літургія???? яку провели: ієрей Антоній (Лавринович), диякон Андрій (Павлушенко)
 

????Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього. Свято Всемилостивого Спасителя (Спаса) та Пресвятої Богородиці (1164). Сімох мчч. Маккавеєвих: Авима,
Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима і Маркела, матері їхньої Соломонії та учителя їхнього Єлеазара (166 р. до Р. Хр.). Мчч. в Пергії Памфлійській: Леонтія, Атія, Олександра, Киндея, Минсифея, Киріака, Минеона, Катуна і Євклея (III).

????Хреста: 1 Кор., 125 зач., I, 18 - 24. Ін., 60 зач., XIX, 6 - 11, 13- 20, 25 - 28, 30 - 35.
????Ряд. (під зачало): 1 Кор., 129 зач., III, 18 - 23. Мф., 54 зач., XIII, 36 - 43.
????Мчч.: Євр., 330 зач., XI, 33 - XII, 2. Мф., 38 зач., X, 32 - 36; XI, 1.
????На водосвятті: Євр., 306зач., II, 11 - 18. Ін., 14 зач., V, 1 - 4.

????Початок Успенського посту.

????На ранній після великого славослів’я винесення Хреста та поклоніння йому за чином Хрестопоклонної неділі.
????На Літургії співається трисвяте. Після Літургії служимо мале освячення води. Хрест заноситься у вівтар увечері після відпусту вечірні.З цього дня до віддання Воздвиження (окрім післясвята Преображення Господнього, передсвята Успіння Пресвятої Богородиці, самого свята Успіння, його післясвята та віддання) на ранній, коли співається велике славослів’я, катавасія «Хрест накреслив...».

 
????На Літургії підносились молитовні прохання до Господа:
???? За здоров'я війська України та за Линовчан що знаходяться на передовій та в лавах ЗСУ.
???? Про перемогу Українського війська над московським загарбником.
???? Про зміцнення держави України та Українського нарду.
???? Після літургії відбулось освячення маку і муду в с. Линовиція та в с. Онищенки
 
????1 серпня Винесення Чесних Древ Хреста Господнього. Пам'ять святих семи мучеників Маккавеїв, матері їхньої Соломонії і учителя їх, Єлеазара
????Винесення Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього
 
У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: «Унаслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відведення хвороб. Напередодні (31 липня), виносячи його з царської скарбниці, клали на святій трапезі Великої церкви (в честь Святої Софії – Премудрості Божої). З цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння. Це і є Винесення Чесного Хреста».
????В нас на Україні це свято з'єдналося зі спогадом Хрещення Русі 1 серпня 988 року. У «Сказанні дієвих чинів святої соборної і апостольської великої церкви Успіння», складеному в 1627 році за наказом Патріарха Московського і всієї Русі Філарета, дається таке пояснення свята 1 серпня: «А на винесення в день Чесного Хреста буває хід заради освячення води і просвічення людей, по всім містам і селам».
????Звістка про день Хрещення Русі збереглася в хронографах ХVI століття: «Крестися князь великий Володимир Київський і вся Русь серпня 1».
????За прийнятим нині в Українській Церкві чином мале освячення води 1/14 серпня здійснюється до або після літургії. Разом з освяченням води відбувається освячення меду (Перший медовий Спас: «Спас на воді», «Мокрий Спас»). З цього дня починається Успенський піст.
????Святі сім мучеників Маккавеї, матір їхня Соломонія і учитель їх, Єлеазар
????У 166 р. до Р. X. жив в Юдеї один священик і законовчитель Єлеазар, який вже досяг старості, але вельми благовидний видом, славний своєю мудрістю і благочестям. Його привели до мучителя і стали примушувати їсти свиняче м'ясо, що було суворо заборонено Богом в Старому Завіті. Але Єлеазар погодився краще вмерти славною мученицькою смертю за закон Божий, ніж зберегти через його порушення безчесне і негідне Бога життя. Під час великих мук, коли від ран священик Божий вже наближався до смерті, він, застогнавши, сказав: «Господу, Який усім відає, відомо, що я, маючи можливість позбавитися від смерті, приймаю жорстокі страждання і охоче терплю їх через страх перед Богом ».
????Були схоплені і сім учнів святого Єлеазара, брати Маккавеї: Авим, Антонін, Гурій, Єлеазар, Євсевон, Алим і Маркелл, і з ними їхня мати Соломонія. Їх привели до беззаконного царя Антіоха і також стали примушувати їсти недозволену їжу. Тоді один з них, відповідаючи за всіх, сказав: «Ми готові краще померти, ніж переступити закони». Цар наказав відрізати йому язика, здерти з тіла шкіру і відсікти руки та ноги на очах в інших братів і матері. Позбавленого всіх членів, але ще дихаючого юнака кинули на величезну розпечену сковороду. Коли помер перший, вивели на наругу другого, і він прийняв муку таким же чином. Вже при останньому подиху він сказав: «Ти, мучитель, позбавляєш нас справжнього життя, але Цар світу воскресить нас, померлих за Його закони, для життя вічного». Коли мучили третього і хотіли йому відрізати язика, він негайно виставив його, безстрашно протягнувши і руки, і мужньо сказав: «Від Бога я отримав їх, і за закони Його не шкодую їх, і від Нього сподіваюся знову отримати їх».Навіть мучителі були здивовані такою мужністю юнака. Потім славну мученицьку кончину прийняли ще троє братів Маккавеїв. Сьомому ж, наймолодшому, мати їх свята Соломонія сказала: «Благаю тебе, дитя моє, подивися на небо і землю і пізнай, що все створив Бог з нічого і що так стався і рід людський. Не бійся цього вбивці, але будь гідним братів твоїх і прийми смерть, щоб я з милості Божої знову придбала тебе з братами твоїми ». Після синів померла і мати, радісно дякуючи Богові за те, що вона сама і діти поклали душі за закон Господа Вседержителя.
 
 
 
 

Поширити: