А ви знали що:
1. Впродовж церковного року є такі поминальні суботи – Троїцька і Дмитрівська, поминальна субота перед початком Великого посту та три суботи другого, третього і четвертого тижня цього посту?
2. В українській християнській православній традиції поминальним днем є Усікновення глави Іоана Предтечі та Михайлівська субота, яка йде відразу за Дмитрівською, але не всюди вірні її дотримуються. Також відома поминальна субота і перед памʼятю свв. Кузьми й Демʼяна (1 листопада за н. ст.).
3. Троїцька поминальна субота і великопостові – це суботи встановленні для поминання померлих Давньою Церквою, тобто дійшли до нас з глибини первісних християнських часів. А ось інші поминальні дні, наприклад Дмитрівська субота, встановленні порівняно недавно і пов′язані вони з історичними подіями, які до нас, до нашого народу та історії мають опосередковане відношення.
4. Богослужбова традиція російського православ’я поминати всіх від віку спочилих у суботу напередодні дня пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського, встановлена князем Димитрієм Донським після битви на Куликовому полі.
5. Практика звершувати в цей день заупокійне богослужіння зберігається і в Православній Церкві України без зв’язку зі згаданою подією.
6 В нас нещодавно склалася своя українська поминальна традиція Щороку в четверту суботу листопада звершується церковне, державне і громадське поминання всіх, в Україні голодом заморених. Також у листопаді на вшанування важливих українських історичних суспільних подій відзначається День Гідності та Свободи.
7. Постановою Священного Синоду від 21 серпня 2020 року було вирішено «визначити підставами для Дмитрівської поминальної суботи – звершення поминання всіх від віку спочилих отців, братів і сестер наших у суботу напередодні дня пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського згадування пам’яті всіх, в Україні голодом заморених, вбитих під час Революції гідності та загиблих внаслідок агресії Російської Федерації на Сході України».
Ось такі нові рішення були прийняті нашою Церквою, для того, щоб віряни Православної Церкви України розуміли український поминальний контекст Дмитрівської суботи.
Фото вечірні та панахидного столу у храмі Ніжина напередодні поминальної суботи. Насправді, саме життя і війна підказують нам, що молитва єдина форма зв'язку із тими, з ким боляче розставатися. І поминати їх можна і треба і в дні, згадані владикою, і щосуботи і кожного дня.