14 лютого Православна Церква відзначає пам’ять святого рівноапостольного Кирила (в миру – Констянтина), видатного подвижника, який разом зі своїм братом святим Мефодієм став засновником слов’янської писемності та проповідником християнської віри серед слов’янських народів.
Православна Церква України сьогодні згадує: 12-ох греків, будівників соборної Успенської церкви Києво-Печерської лаври (ХІ) - 14 лютого 2025 р
Святі брати народилися в македонському місті Солуні. З дитинства Кирило здобув блискучу освіту та вже в 14 років виховувався разом із сином імператора. Завдяки своїм здібностям і мудрості він став пресвітером, бібліотекарем соборної церкви та викладачем філософії. Кирило активно виступав проти єресей і брав участь у релігійних дебатах з іконоборцями та магометянами.
У 857 році обидва брати вирушили в місіонерську подорож до хозар, де проповідували християнство. Прийнявши святу віру, князь хозар разом зі своїм народом навернувся до Христа. Брати також звільнили 200 грецьких полонених і повернули їх додому.
Найважливішим етапом їхньої діяльності стала місія в Моравії. На прохання князя Ростислава вони розпочали проповідь християнства слов’янською мовою, створили слов’янський алфавіт і переклали Євангеліє, Апостол та Псалтир. Брати запровадили богослужіння рідною мовою для слов’янського народу, що стало основою духовного просвітництва багатьох поколінь.
У Римі папа Адріан ІІ з великою честю прийняв святих братів, які принесли мощі священномученика Климента, папи Римського. Незабаром після цього святий Кирило важко захворів і, прийнявши схиму, відійшов до Господа у 869 році. Перед смертю він доручив своєму брату продовжити духовну місію. Похований святий Кирило у римській церкві святого Климента.
Святий Кирило залишив нам приклад служіння Богові й народу, любові до свого покликання та жертовності заради істини. У цей день ми з вдячністю молимося до нього, просячи про заступництво та духовне просвітлення для нас і наших ближніх.