x
Священномученик Харлампій, єпископ Магнезійський
  • Календар

10 лютого Православна Церква вшановує пам'ять священномученика Харлампія, єпископа Магнезійського, одного з найшанованіших святих раннього християнства. Його життя та мученицька смерть стали прикладом непохитної віри, мужності та любові до Христа, які надихають віруючих уже вісімнадцять століть.

 

Православна Церква України сьогодні згадує Сщмч. Харалампія і з ним мчч. Порфирія і Вантоса та трьох мучениць (202) - 9 лютого 2025 р

 

Святий Харлампій, чиє ім'я перекладається як «світяться від радості», був єпископом у місті Магнісія (Фессалія, Греція). Він безстрашно проповідував Євангеліє, незважаючи на жорстокі гоніння на християн за правління імператора Севера. Коли про його діяльність дізналися римські влади, 113-річного старця схопили і привели на суд. Незважаючи на тортури, святий Харлампій залишався непохитним у своїй вірі, відмовляючись принести жертву ідолам. Його слова, звернені до катів: «Дякую, брати мої, що ви обстругали моє старе тіло, бо цим ви оновили мого духа, який бажає одягнутися в нове, вічне життя», — вражають своєю глибиною та вірою.

Через святого Харлампія Господь явив численні чудеса. Під час його страждань багато людей, включаючи воїнів і жінок, навернулися до Христа. Навіть його мучителі, проконсул Луціян і воєначальник Луцій, отримали зцілення через молитви святого і, ймовірно, прийняли християнство. Святий Харлампій мирно відійшов до Господа в 202 році, залишивши після себе не лише приклад мужності, але й благодать, яка досі зцілює та надихає тисячі віруючих.

Святий Харлампій особливо шанується як покровитель худоби, чиновників і цілитель від душевних хвороб. У багатьох регіонах України, зокрема на Волині та Київщині, його вважають заступником сільських тварин. У Болгарії день його пам'яті супроводжується традиційними обрядами, спрямованими на захист від хвороб і збереження здоров'я.

Мощі святого Харлампія, зберігаються в монастирі Святого Стефана в Метеорах (Греція), а частки його мочей знаходяться в багатьох храмах по всьому світу. Віруючі звертаються до нього з молитвами про зцілення, захист і духовну підтримку.

Ікони священномученика Харлампія, зокрема ті, що написані на Афоні, передають його образ як старца в богослужбовому облаченні, з Євангелієм або сувоєм у руці. Вони нагадують нам про вічну радість, яку дарує віра в Христа, і про мужність, яку може проявити людина, сповнена Божої благодаті.

У день пам'яті священномученика Харлампія згадаймо його подвиг і звернімося до нього з молитвою, щоб і в нашому житті засяяла світла радість віри, а мужність і любов до Бога стали нашим щитом у будь-яких випробуваннях.

Святий священномучениче Харлампіє, моли Бога про нас!