x
Великий піст 2025
  • Піст

Дорогі браття і сестри у Христі!
Великий Піст – це особливий час для кожного православного християнина. Це час молитви, покаяння, духовного очищення та підготовки до світлого свята Воскресіння Христового. Пропонуємо вашій увазі короткий огляд календаря Великого Посту, щоб ви могли глибше пережити цей благодатний період.

I. Свята Чотиридесятниця

1-й тиждень (3–8 березня)
Перші чотири дні Великого Посту (з понеділка до четверга) у вечірньому богослужінні читається Великий (Покаянний) канон святителя Андрея Критського. Цей канон надихає нас на щире покаяння та роздуми про своє життя.
У першу неділю Великого Посту, 9 березня, святкуємо Торжество Православ’я – день перемоги істинної віри над єресями.

2-й тиждень (9–15 березня)
Друга неділя Великого Посту, 16 березня, присвячена пам’яті святителя Григорія Палами, який навчав про благодать Божу та молитву.

3-й тиждень (16–22 березня)
Третя неділя, 23 березня, називається Хрестопоклонною. Це час, коли ми особливо звертаємося до Хреста Господнього як знаку нашого спасіння.

4-й тиждень (23–29 березня)
Четверта неділя, 30 березня, вшановує преподобного Іоанна Ліствичника, автора знаменитої «Ліствиці», яка вчить нас духовного сходження до Бога.

5-й тиждень (30 березня – 5 квітня)
У середу вечора, 3 квітня, відбувається Маріїне стояніння – повне читання Великого канону Андрея Критського разом із житієм преподобної Марії Єгипетської.
У суботу, 5 квітня, співаємо Акафіст Пресвятій Богородиці – єдиний акафіст, передбачений церковним Уставом.

6-й тиждень, «седмиця ваій» (6–12 квітня)
Цей тиждень завершує Святу Чотиридесятницю.

  • 7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці.

  • 12 квітня – Лазарева субота, коли ми згадуємо воскресіння праведного Лазаря.

  • 13 квітня – Вербна неділя, Вхід Господній у Єрусалим.

II. Страсний тиждень (14–19 квітня)

Великий Понеділок (14 квітня)
Згадуємо притчі про Іосифа Прекрасного, прокляття безплідної смоківниці та пророцтва про руйнування Єрусалиму.

Великий Вівторок (15 квітня)
Роздумуємо над притчами про 10 дів та таланти, а також про Страшний Суд.

Велика Середа (16 квітня)
День покаяння грешниці, яка помазала ноги Ісуса миром, та зради Юди. Останній раз читається молитва преподобного Єфрема Сирина.

Великий Четвер (17 квітня)
Згадуємо Тайну Вечерю та встановлення Таїнства Євхаристії. Вечірня служба включає читання 12-ти «Страсних Євангелій».

Велика П’ятниця (18 квітня)
День розп’яття та смерті Господа. У храмах виносять Плащаницю, а вірні приходять, щоб вклонитися Христовим Страстям.

Велика Субота (19 квітня)
День, коли Господь тілом перебував у гробі, а душею зійшов до пекла. Уранці служиться Літургія Великої Суботи, яка завершує Страсний тиждень.

Великий піст – це особливий час, коли кожен із нас має можливість зупинитися, замислитися над своїм життям і зробити крок назустріч духовному оновленню. Цей час благодаті, який Господь дарує нам щороку, – це не просто період обмежень у їжі чи розвагах. Це час, коли ми можемо наблизитися до Бога, очистити свої серця від усього, що заважає нам бути справжніми християнами.

Як нагадує нам святе Письмо, піст – це не лише зовнішній обряд, але передусім внутрішня робота над собою. Преподобний Ісаак Сирін називав піст «зброєю, підготовленою Богом», а святитель Іоан Золотоустий вбачав у ньому джерело мудрості та смирення. Ці слова нагадують нам, що піст – це не покарання, а благодать, яка допомагає нам стати кращими, зміцнити свою волю, навчитися стримувати пристрасті та зосередитися на тому, що дійсно важливе.

У цей час ми покликані не лише утримуватися від певної їжі, але й прагнути до духовного зростання. Піст – це час молитви, покаяння, добрих справ і милосердя. Це час, коли ми можемо навчитися ставити духовне вище за матеріальне, а любов до Бога і ближнього – вище за власні бажання та інтереси.

Однак, як застерігає нас Господь, піст не повинен ставати лицемірством. Ми не повинні постити лише для того, щоб показати себе перед іншими. Найважче – це дотримуватися духовного посту: очищати своє серце від злоби, образ, заздрості та інших гріхів, які розділяють нас із Богом і ближніми. Піст – це час, коли ми повинні звернути увагу на свої внутрішні стани, покаятися в своїх гріхах і намагатися стати кращими.

Особливо важливим є піст у час випробувань, коли наш народ бореться за свою свободу і майбутнє. У ці важкі дні піст може стати для нас джерелом духовної сили, допомогти нам зміцнитися, позбутися зайвих переживань і зосередитися на тому, що дійсно важливе. Він нагадує нам, що наша боротьба – це не лише боротьба зовнішня, але й внутрішня, духовна. І лише з Богом ми можемо здолати будь-які труднощі і йти до перемоги.

Нехай цей Великий піст стане для кожного з нас часом благодаті, духовного зростання і наближення до Бога. Нехай Господь благословить нас на цю добру подорож, щоб ми з чистими серцями зустріли найвеличніше свято – Світле Христове Воскресіння!


Нехай цей Великий Піст стане для нас часом духовного піднесення, щирого покаяння та зближення з Богом. Нехай Господь благословить всіх нас на шляху до Світлого Христового Воскресіння!
Амінь.

Теги: